Prevence bolesti
a onemocnění kloubů

Předcházet zdravotním problémům, které jsou spojeny s bolestí a onemocněním kloubů, je několik. Vyvarovat byste se měli nadměrnému přetěžování kloubů, dodržovat správnou životosprávu, udržovat si správnou váhu, sportovat přiměřeně k svým dovednostem a schopnostem.

prevence ilustrace

žárovkaTipy pro zdravé klouby

Hýbejte se

Pohyb zmírňuje ztuhlost kloubů, snižuje bolest kloubů, posiluje svaly obklopující klouby a pomáhá nám udržet si zdravou váhu.

Udržujte si ideální váhu

S ohledem na optimální zdraví kloubů je nutné, abychom si udrželi ideální tělesnou hmotnost. Přenášení nadměrné tělesné hmotnosti zvyšuje zátěž pro naše klouby, zejména klouby nesoucí váhu. Studie zjistily, že hubnutí výrazně snižuje bolest, funkci a ztuhlost kolena spojenou s osteoartrózou kolena.

Cvičte

Dělejte cvičení s nízkým dopadem – jemnějším typem cvičení, které minimalizuje zátěž kloubů. Mezi cvičení s nízkým dopadem patří: plavání, golf, chůze a jízda na kole.

Posilujte svaly

Svaly, které podporují naše klouby, musí být udržovány co nejpevnější. Posilovacími cviky můžete pracovat na udržení nebo zlepšení svalové síly. Dávejte pozor na tempo cvičení a nepřehánějte to. Správným silovým tréninkem zvýšíte stabilitu kloubů a zároveň snížíte bolest.

Vitamín D a vápník

Vitamín D a vápník jsou dvě živiny, které jsou nezbytné pro zdravé kosti. Vitamin D je skutečně potřebný pro vstřebávání vápníku. Vitamín D můžete získat pobytem na slunci, stravou nebo suplementací. Nízká hladina vápníku je spojena se sníženou hustotou kostí a zvýšeným rizikem zlomenin.

Přestaňte kouřit

Kouření zvyšuje riziko osteoporózy a zlomenin kostí. Kouření také zvyšuje pravděpodobnost úrazů zahrnujících burzitidu nebo zánět šlach. Kuřáci mají také vyšší riziko bolestí zad a revmatoidní artritidy .

Pijte dostatek vody

Voda tvoří asi 80 % chrupavky. Pokud nezůstanete dobře hydratovaní, vaše tělo bude stahovat vodu z chrupavky a dalších oblastí, což může způsobit zkázu pro vaše klouby.

Omezte kofein

Omezte konzumaci kávy, studie ukazují, že nadbytečný kofein může oslabit vaše kosti.

Správné jídlo pro vaše klouby

Špatná a nevyvážená strava významně oslabuje klouby.
Pokud nejsou klouby a kloubní chrupavky dostatečně vyživovány vitamíny a nutriety chřadnou.
V rámci prevence onemocnění kloubů, by neměly následující potraviny chybět ve vašem jídelníčku.

Ryby

losos

Ryby jsou bohatým zdrojem omega-3 a polynasycených mastných kyselin. Omega-3 mastné kyseliny vykazují protizánětlivé vlastnosti a působí na léčbu stavů, které způsobují zánět kloubů, jako je osteoartritida a revmatoidní artritida. Omega-3 mastné kyseliny snižují bolest a otoky kloubů.
Zaměřte se především na tučné ryby, jako je losos, makrely, ančovičky nebo sardinky.

Ořechy

Ořechy

Ořechy obsahují velké množství živin, které brání zánětu, včetně omega-3 mastných kyselin. Ořechy dále podporují přirozenou produkci kolagenu, jelikož obsahují vysoký podíl hořčíku. Mimo jiné ořechy obsahují spousty dalších látek pro náš organismus, jako je vitamín E, antioxidanty, vlákninu nebo vápník. Ořechy jsou ale také bohatým zdrojem kalorií, proto by jejich denní spotřeba neměla přesahovat hrst denně.

Kurkuma

kurkuma

Kurkuma je známa pro své protizánětlivé účinky. Kurkuma má vliv na snižování cholesterolu, zlepšuje trávení, mírní otoky kloubů a snižuje jejich bolestivost.
V rámci studie, které se zúčastnili lidé s artritidou a osteoartritidou, byly zjištěny pozitivní účinky na zlepšení chůze.
Kurkuma je zakomponována v kari koření.

Třešně

třešně

Vědci z bostonské univerzity, na základě výzkumné studie, tvrdí, že třešně významně snižují riziko záchvatů dny. Třešně snižující hladinu kyseliny močové v organismu a zároveň disponující protizánětlivými vlastnostmi. Třešně obsahují antioxidanty, přirozené inhibitory stejných enzymů, proti kterým zasahují běžné protizánětlivé léky.

Zelený čaj

Zelený čaj

Zelený čaj obsahuje množství polyfenolových látek zvaných katechiny, které působí proti rakovině a srdečním onemocněním, ale podle některých poznatků dokáží také snižovat hmotnost a předcházet zraněním kloubního aparátu. Zelený čaj také obsahuje skupinu chemických látek, které mohou stimulovat tvorbu kostí a pomáhají zpomalovat jejich řídnutí. Zelený čaj má velký potenciál v prevenci a léčbě osteoporózy.

Košťálová zelenina

Košťálová zelenina

Rostlinná strava je efektivní způsob snižování nepříjemných příznaků artritidy a dalších zánětlivých onemocnění. Ideálními druhy jsou například brokolice, špenát, růžičková kapusta, dýně, zelí či brambory.

Košťálová zelenina je plná sloučeniny nazývané sulforaphane. Tato sloučenina pomáhá zpomalit poškození chrupavky, které vzniká při osteoartróze.

Hedapena s.r.o.
Husitská 107/3, Žižkov, 130 00 Praha 3
IČO: 09848924
Společnost zapsána v obchodním rejstříku vedeném u u Městského soudu v Praze pod sp. zn. C 343468.